Haber

Anayasa Mahkemesi’nden HDP kararı

ANKARA (İGFA) –Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’nde açtığı davadaki süreç devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere 21 Haziran 2021’de iddianamenin kabul edilmesiyle başlayan yargılama süreci kapsamında HDP’li yetkililerin 14 Mart’ta sözlü savunma yapmasına karar verildi. Partinin talebi üzerine HDP’nin sözlü savunması ek süre verilerek 11 Nisan’a ertelendi, partinin kapatma davasının 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Milletvekili Seçimleri sonrasına bırakılması talebi ise reddedildi.

TRT Haber’in haberine göre, yarın (12 Nisan Çarşamba) saat 10.00’da Anayasa Mahkemesi’nde sözlü savunma yapması gereken HDP, 6 Nisan Perşembe günü Yargıtay’a dilekçe verdi. sözlü savunma yapmayacaktır. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, partinin bu dilekçesini bugün ele aldı.

Genel Kurul, partinin savunma kelimesinden vazgeçmesine karar vererek, belgenin Anayasa Mahkemesi raportörüne vakfa ilişkin raporunu hazırlaması için verilmesine karar verdi.

Raporun Yargıtay üyelerine dağıtılmasının ardından Önder Zühtü Arslan, görüşme için tarih belirleyecek ve kapatma talebi görüşülecek.

Yargıtay Heyeti’nin her gün ara vermeden mahkemeye gelmesi ve karar verene kadar çalışmalarını sürdürmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu